Čeština není dřina – úřední písemnosti v praxi (nejen pro úředníky)

Profesim mozaika Profesim mozaika

Přednášející

Mgr. Eva Kroupová, Ph.D. - Vystudovala český a anglický jazyk na Univerzitě Palackého v Olomouci. Během doktorského studia se zabývala češtinou, především morfologií českého jazyka a písemným projevem v každodenní praxi. V současnosti se věnuje korekturám textů a vede semináře zaměřené na písemný projev pro různé cílové skupiny.

Termín

čtvrtek 21. listopadu 2024,
9.00-cca 14.00 h

Cena

2290 Kč/os.,
v ceně výklad lektorky, studijní materiály, certifikát o absolvování, káva, oběd

Místo

BRNO - Café Práh, Ve Vaňkovce 1

Místnost: salonek

Osvědčení

bude předáno po ukončení semináře

Akreditace

obnovena akreditace MV ČR, číslo: AK/PV, AK/VE

Program

Seminář sestává ze dvou hlavních vzdělávacích předmětů.

Součástí jednotlivých vzdělávacích předmětů je diskuse vyplývající z dané problematiky. 

  1. Pravopisné zásady češtiny včetně doporučení normy ČSN 01 6910: Úprava písemností zpracovaných textovými procesy
  • Úvodní motivační test, díky němuž si cílová skupina ověří své znalosti z oblasti českého pravopisu. Rozbor jednotlivých témat (psaní titulů, oslovení, časté a rozšířené nedostatky jazykových jevů, stylistická klišé, slova přejatá a jejich nesprávné užívání apod.), která se objevila v testu.
  • Tematické okruhy věnované jednotlivým kapitolám z pravidel českého pravopisu – vyjmenovaná slova, předpony a předložky, psaní velkých písmen, správné koncovky ve shodě přísudku s podmětem i u vlastních jmen, psaní složených přídavných jmen, slova přejatá, interpunkce (zákony, doplňující vs. důležitá informace, závěrečné formule, psaní výčtů) – vše v podobě praktických příkladů a autentických výpovědí pocházejících z úřednické praxe.
  • Práce s on-line jazykovou příručkou, s češtinářským portálem, tipy k procvičení oblastí, které mohou být pro cílovou skupinu problematické.
  • Důraz na zachování jednotnosti v textu vycházející z doporučení české státní normy ČSN 01 6910 Úprava dokumentů zpracovaných textovými editory (2014).
  • Důraz na správné zápisy zkratek, značek, číslic a číslovek podle doporučení české státní normy ČSN 01 6910 Úprava dokumentů zpracovaných textovými editory (2014). Jejich správné užívání přispívá k přesnému vyjádření a ke kultivovanému písemnému projevu.
  • Seznámení s normou pro používání měřicích jednotek v zákoně č. 505/1990 Sb., o metrologii, a české státní normě ČSN 80000-1 „Jednotky SI a doporučení pro užívání jejich násobků a pro užívání některých dalších jednotek“.
  • Zásady pro formální úpravu dokumentů představují informace o správném uspořádání a členění textu, odstavce, neopomíjí také význam mezer – s důrazem na vhodné zalamování řádků a respektuje typografické základy.
  1. Úředník jako autor kultivovaného písemného projevu (korektura z hlediska vhodné stylistiky)
  • Důraz na kultivovaný písemný projev v textech administrativní povahy, který je dán mnoha aspekty, k nimž se především řadí: problematika oslovování (vhodné užívání funkce, titulů a vojenských/policejních hodností při oslovování), zdvořilá a slovní formulace (především v úředních dopisech a e-mailové korespondenci, která má sloužit jako úřední dopis), správné užívání zájmen, vhodné uspořádání, srozumitelnost, pestrost jazykových prostředků a jejich přiměřenost vzhledem adresátovi.
  • Autentické výpovědi a dopisy, během jejichž analýzy upozorníme na stylistické neobratnosti, klišé a jiné chyby, jež přispívají k nejednoznačnosti a často také k nesrozumitelnosti textu.

Ověřené tipy pro kontrolu vlastního textu po stránce pravopisné, stylistické i formální – nezbytné jako poslední čin autora vzhledem k tomu, že svým textem prezentuje sebe sama i instituci, kterou zastupuje.

   
   
   
   

Chcete se zúčastnit?

Stačí vyplnit online přihlášku: