čtvrtek 29. května 2025,
9.00-cca 14.00 h
2290 Kč/os.,
v ceně výklad lektorky, studijní materiály, certifikát o absolvování, káva, oběd
bude předáno po ukončení semináře
MV ČR – AK/PV, AK/VE
Ptáte se, co je obec? Kde se vůbec vzala územní samospráva reprezentovaná zastupiteli? Je samosprávná moc odvozená od státu nebo stát odvozuje svoji moc od obce?
Mnoho těchto otázek a jim podobných si zodpovíme na semináři. Zařadíme územní samosprávu do systému veřejné správy, vysvětlíme si, jak jaké postavení má obec z právního hlediska, jaké působnosti vykonává a jaké dopady to má do fungování obce. Vyčleníme orgány obce teoreticky i prakticky. V závěru si osvětlíme rozdíl mezi dozorem a kontrolou a vysvětlíme si jejich limity.
Cílem semináře je poskytnout komplexní pohled na obec. Zahrnuje nejen rovinu teoretickou z pohledu práva, ale i praktické návody a zkušenosti. Obsah semináře je obohacen související judikaturou českých soudů.
Seminář zdůrazňuje zásadní novinky, které byly do obecního zřízení zakotveny velkou novelou zákonů o územních samosprávách, a to zákonem č. 418/2023 Sb. (svazky obcí, společenství obcí, změny v pravomocích, vyhotovení zápisu z jednání orgánů obce, distanční jednání orgánů obce, působnost v době mimořádných událostí, změny v odměňování členů zastupitelstva obce, změny v dozoru a kontrole).
Osnova
1 Kde se vzala veřejná správa?
1.1 Soukromá správa a veřejná správa (základní rozdíly a limity)
1.2 Zařazení územní samosprávy v systému veřejné správy (základní systematika veřejné správy, postavení územní samosprávy vůči ostatním vykonavatelům)
1.3 Ústavněprávní východiska územní samosprávy (územní samospráva v ústavním pořádku, zákonné zakotvení)
2 Postavení obce v systému veřejné správy
2.1 Smíšený model (srovnání s odděleným modelem, příklady, výhody a nevýhody)
2.2 Obec jako veřejnoprávní korporace (postavení obce mezi veřejnoprávními korporacemi, právní osobnost, orgány obce a potenciál nabývat práva a vykonávat povinnosti jménem obce)
2.3 Působnost obce (samostatná a přenesená – obecná specifikace, odlišující pravidla, příklady, dopady do praktického fungování obce, zejména pak do úpravy dokumentů)
3 Orgány obce
3.1. Zastupitelstvo – postavení, pravomoci
3.2. Rada – postavení, pravomoci
3.3. Starosta – postavení, pravomoci, působnost v době mimořádných událostí
3.4. Městský úřad – typy úřadů, složení úřadu, pravomoci
3.5. Zvláštní orgány obce – specifikace, příklady
4 Dozor a kontrola – odlišení, pravidla výkonu, příklady